See makein on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "make",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "20 26 28 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 23 28 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 27 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of makea"
],
"id": "en-makein-fi-adj-Wt86jGGs",
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "20 26 28 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 23 28 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 27 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of makea"
],
"id": "en-makein-fi-adj-7sWFEhDa",
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "20 26 28 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 23 28 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 27 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maki"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of maki"
],
"id": "en-makein-fi-noun-oLLKjbXD",
"links": [
[
"maki",
"maki#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "20 26 28 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 23 28 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 27 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makki"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of makki"
],
"id": "en-makein-fi-noun-SqZ4t3v0",
"links": [
[
"makki",
"makki#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "make",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish superlative adjectives"
],
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of makea"
],
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of makea"
],
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "maki"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of maki"
],
"links": [
[
"maki",
"maki#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "makein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "makki"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of makki"
],
"links": [
[
"makki",
"makki#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "makein"
}
Download raw JSONL data for makein meaning in All languages combined (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.